Results 1 to 7 of 7

Thread: distributie mk5 1.6

distributie mk5 1.6

salut!am un passat din 2000, motor de 1.6 benzina si am la bord 113000km.neamtul a schimbat distributia la 53000km si intrebarea mea e:ma pot "risca" sa nu o schimb pana pe la 115000km?nu sunt un cunoscator al masinilor dar nu se poate vedea cumva daca e pe gata disributia.cam cat costa?

Membru Junior alex_tm_vw's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    golf
    Motorizarea
    1.6
    Locaţie
    Timisoara

Răspuns: distributie mk5 1.6

ce tip de motor ai?

benzina 1.6 cu 101hp

Membru Senior Rujjuman's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    Golf 4 Edition
    Motorizarea
    1.8T 20V
    Locaţie
    Timisoara

Ai putea so schimbi si tu...sa sti ca ai schimbato si gata...eu cand miam luat masina din germania mai avea vreo 20 mii km pana sai fac distributia...da iam facuto de cum am ajuns in tara sa stiu ca am schimbato si sa fiu impacat cu gandul ca in privinta asta e totu ok...pt ca nui prea de joaca cu astea!!!!

ubiqui7ouz
    Guest

distributia se schimba, din cate stiu eu, la primii 90mii km, si pe urma din 60 in 60 mii km...
    nu cred ca e necesar sa o schimbi mai repede... doar daca bineinteles apar simptome cum ca ar fi pe duca... curelele, rolele...
    de ce ar fi schimbat-o neamtu la 53 mii nu stiu... dar tu deja ai 60 mii cu noua distributie... 2 mii nu mai sunt asa de multi... dar ca sa fi tu linistit, eu zic ca o poti schimba acuma...
    cunosc persoane care nu au schimbat niciodata, si au facut multi km, nu au avut pb,... dar decat sa te risti pe banii tai atunci mai bine o schimbi la timp...

salutare tuturor. va rog sa ma ajutati cu un sfat avizat.am un passat 1.9 101hp din 2004. distributia a fost schimbata in 2006 la 126000 km. acum in 2009 are 150000 km.cineva mi-a spus ca trebuie schimbata distributia datorita timpului scurs din 2006 pana acum chiar daca din pdvd al chilometrilor mai pot circula.ce parere aveti?as vrea un sfat avizat tinandcont de risc. multumesc!

Incepator
    Maşina
    VW
    Model
    Passat
    Motorizarea
    1.9 TDI
    Locaţie
    curtea de arges

Re: distributie mk5 1.6

Buna ziua distributia se schimba la 90.000 km, dupa aceasta din 55-60 in 55-60 mii km...un pret pentru distributie 1.6 benzina : GATES la 250 ron + taxele de livrare (fara pompa de apa). Iar pentru 1.9 TDI 480 ron GATES, 500 ron RUVILLE...(fara pompa apa).
    Last edited by bogdan.tuta; 05.07.2011 at 00:08. Reason: reclama

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks