Page 5 of 11 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 ... LastLast
Results 41 to 50 of 109

Thread: ce ulei de motor sa folosesc?

Incepator
    Maşina
    VW
    Model
    Golf 4 Edition 2001
    Motorizarea
    1.6 16v AUS 105cp
    Locaţie
    Timisoara

Re: ce ulei de motor sa folosesc?

Salut baieti,

O intrebare legata de ulei: care ar fi cel mai recomandat ulei pentru masina mea, 1.6 16v AUS 182.000 km parcursi ? Pana acum, 4 schimburi am tot bagat Aral, dar la ultimul schimb mecanicul mi-a spus ca a primit un lot nasol de Aral, si mi-a bagat Castrol 5W40. Dintr-un bidon de 4l, dupa schimb, am mai ramas cu 0,5l in bidon.
    Dupa 3200 km mi s-a aprins becul galben, de ulei, cu mesajul "check oil level". Intradevar nivelul uleiului era sub minim, adica sub scobitura de pe joja... Am completat cu cei 500 ml ramasi, si acum este un pic sub mijlocul scobiturii de pe joja, adica putin sub medie. Becul s-a stins, totul e ok.

Intrebarea: de ce oare mi-a mancat ulei in doar 3200 km ??? Probabil conteaza si faptul ca mecanicul nu a pus 3.8 l, asa cum trebuia, ci doar 3.5l... poate conteaza si frigul de afara... conteaza si faptul ca rulez mai "moale", adica schimb treptele undeva la 2200 rpm ? sau defapt incepe sa mi se "duca" motorul ?

Sper ca nu am facut double-posting cu intrebarea mea, dar chiar m-a pus pe ganduri treaba asta !

Este adevarat ca primele 2-3 schimburi (nu mai stiu exact 2 sau 3) am pus 10W40 de la Aral, si apoi am trecut pe 5W40 tot de la Aral + 5W40 de la Castrol, ultima tura ! Oare sa conteze ca am schimbat vascozitatea ??

Multumesc,
    Bogdan.
    Vand huse de piele pentru schimbatorul de viteze, pentru VW Golf 4 ('98 - '05), Bora, Passat ('99 - '03)

Membru Junior Alex-F1's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    Passat B5 2000
    Motorizarea
    1.9 TDI 155 CP
    Locaţie
    Timisoara

Nu stiu la benzina ce si cum, dar mie la TDI mi-a papat Castrol 5W40 cam 900 ml intre schimburi (15.000 km). Apoi am pus Aral 5W40, de care mi-a halit cam 600 ml in 15.000. Acuma am trecut la Mobil 5W30, dar inca nu ma pot pronunta, fiindca nu am decat vreo 1000 km de cand l-am schimbat.... Cica Motul sau Repsol iara is tari....o sa le incerc pe rand la urmatoarele schimburi....

Membru Junior
    Maşina
    VW
    Model
    Golf 5 1k
    Motorizarea
    1.6
    Locaţie
    Temesvar

Alex cati km are masina ta?nu te-ai gandit ca daca iti papa e timpul sa pui 10w40?
    Golf V 1.6 8v-I LOVE YOU LIKE A FAT KID LOVE'S CAKE

Membru Senior Calyn's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    Mk4
    Motorizarea
    2.9 Kompressor
    Locaţie
    Timisoara

Iasmin tu te auzi ? Masina lui are soft, ii diesel si consuma 900 ml intre schimburi,care ii pistol cu apa.Ala nu se poate numi consum de ulei la masina lui.

Membru Junior
    Maşina
    VW
    Model
    Golf 5 1k
    Motorizarea
    1.6
    Locaţie
    Temesvar

eu intrebam de curiozitate.....ce te aprinzi asa calyne?

Maşina
    VW
    Model
    Mk4
    Motorizarea
    2.9 Kompressor
    Locaţie
    Timisoara

chiar nu m'am aprins...dar inainte sa faci afirmatii de genu', fi sigur ca sti despre ce vorbesti.Ca dai peste un tip care nu are nici o treaba, se duce si isi face schimbu' de ulei ca dieselu' lui consuma juma' de litru in 15k km

Membru Junior
    Maşina
    VW
    Model
    Golf 5 1k
    Motorizarea
    1.6
    Locaţie
    Temesvar

Ba daca te-ai uita la ce am scris ai observa ca sunt intrebari,adica intreb pentru ca nu stiu?nu i-am zis ca sa faca acest lucru...?destul cu offtopic

Incepator Speedy's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    mk4 2001
    Motorizarea
    1.4 ,75CP
    Locaţie
    dv, TM

am 10000km de la ultimul schimb de ulei (Aral 10w40) si i-am mai dat intre timp inca 1L. Acum am luat Mobil tot 10w40...poate se intampla o minune
    golf IV - 1.4 - 2001

Maşina
    VW
    Model
    Mk4
    Motorizarea
    2.9 Kompressor
    Locaţie
    Timisoara

Nu ii inca exagerat un litru.Depinde si in ce conditii mergi cu ea, oras, mers in cox,etc.Asa imi ia si mie...un litru, un litru 200 intre schimburi.

Membru Fane_TM's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    Golf 3 Variant
    Motorizarea
    1.6 AFT
    Locaţie
    Sînmihaiu R.

Deci eu pot sa fiu multumit de consumul meu de ulei la 10.000km (~900ml intre schimburi). Inainte foloseam Havoline de la TEXACO, iar ultima data am bagat "ulei divin" adica DIVINOL, am un prieten ce foloseste deja de 20 si ceva de mii (a facut 2 schimburi cu el) si zgomotul motorului s-a schimbat (inainte facea ca un diesel pana se incalzea motorul) si acum mai face dar foarte putin.

Eu unul nu ma pot pronunta inca legat de acest ulei (nu am nici 4000 de cand l-am pus), puteti sa ma injurati pt alegerea facuta, dar am vazut la prietenul meu schimbarea in bine si am zis sa incerc si eu...

PS. am uitat sa zic, pe bidonul de DIVINOL scrie "made in Germany", nu in EU sau Turkye ca pe alte uleiuri... si asta m-a convins sa-i dau o sansa (pe langa pretul mai mic)...
    Last edited by Fane_TM; 09.02.2011 at 12:37.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Bookmarks