Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 36

Thread: Problema inchidere centralizata

Incepator LauR's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    Golf 4
    Motorizarea
    1.9 TDI. 101 CP +
    Locaţie
    Braila

Problema inchidere centralizata

Problema mea este urmatoarea: inchiderea centralizata nu mai functioneaza din telecomanda (butoanele de pe cheie ) se inchide din cheia si nu se deschide sau nu mai merge deloc (inchis/deschis) asa face cand vrea ia. Pot sa inchid si sa deschid doar daca bag cheia aceia normala VW in usa, atunci se deschid/inchid toate usele. Modulu banuiesc ca a fost montat de cineva ca nu are cheia briceag originala VW, asa am luat masina.Tin sa precizez ca nu merge sa inchid/deschid cu cheia tip briceag din butucu usi doar cu cheia normala care este originala vw. Unde este problema ?
    Last edited by LauR; 29.04.2011 at 19:23.

Membru Junior Maryan VW's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    Golf 4
    Motorizarea
    1.6 16V AUS 105 CP
    Locaţie
    Braila

Re: Problema inchidere centralizata

Tu ai vrut sa explici prea cu lux de amanunte dar eu unu care stiu situatia am fost bagat in ceata asa ca lasa`ma pe mine sa explic !

Problema lui e in felul urmator, masina lui nu a avut cheie briceag din fabrica ci doar cheie de plastic fara telecomanda, fostul proprietar a montat o inchidere cu cheie briceag, iar acum problema este urmatoarea, cand vrea sa o inchida din telecomanda nu se inchide si trebuie sa bage cheia in butuc sa o inchida manual faza e ca nu face tot timpul asa eu unul tind sa cred ca este de la acel modul care a fost montat de fostul proprietar , daca mai are cineva si alte pareri sa posteze!
    Ai grija de masina iar ea va avea grija de tine! Si inca ceva... Toate ca toate pana la masina...

Membru Junior
    Maşina
    VW
    Model
    bora 2001,passat 3C
    Motorizarea
    1.6 105CP, 2.0 140CP
    Locaţie
    timisoara

bateria din telecomanda este buna? apoi trebuie verificat modulul daca se alimenteaza.

Incepator LauR's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    Golf 4
    Motorizarea
    1.9 TDI. 101 CP +
    Locaţie
    Braila

bateria este buna iar modulu m'am uitat de el sub bord si prin usii si nu l'am gasit.
    Banuiesc ca daca nu se alimenta nu mai mergea sa se inchida si celelate usii de o data ci doar aia de la sofer.
    Last edited by LauR; 02.05.2011 at 18:21.

Incepator LauR's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    Golf 4
    Motorizarea
    1.9 TDI. 101 CP +
    Locaţie
    Braila

I'am facut acum o scanare vag-com si nu are nici o erroare...poate sa fie si de la cipu din cheie?

Membru Junior
    Maşina
    VW
    Model
    bora 2001,passat 3C
    Motorizarea
    1.6 105CP, 2.0 140CP
    Locaţie
    timisoara

daca masina nu are telecomanda de fabrica, atunci ai un modul de telecomenzi pus sub bord. aste depinde de cel ce a montat modulul.daca ar fi fost din centralul masini problema , atunci nu ar fi mers inchiderea masinii cu cheia . daca ai telecomanda de fabrica atunci ai o siguranta mica de 10A arsa.

Membru Junior f l o r i n's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    Passat B6 2010
    Motorizarea
    2.0 TDI CR CBAB 140 cp
    Locaţie
    Bucuresti

Exact cum au spus colegii - daca e cheie briceag OEM, modulul confort se ocupa cu receptia semnalului de la telecomanda. El se afla sub bord, in dreptul piciorului stang al soferului - poti incerca o resincronizare a telecomenzilor si poate isi revin.

Daca e modul cu chei briceag AM, trebuie sa ai inghesuit pe undeva....tot pe sub bord, centrala acestuia.

Daca iti merge inchiderea din butuc, nu inseamna ca modulul confort isi face treaba......

Am atasat o poza orientativa, cu modulul confort la G4, sa vezi unde e amplasat. In functie de dotarile masinii, poate sa difere nr mufelor care intra in el - 1, 2 sau 3.
    Attached Images Attached Images
    Diagnoza, Tempomate, Computer bord, switch-uri usa, Range,activari,Roll Up, Leduri int, Update-uri, servicii electrica, electronica
    Tel> 0769.VAG.FAN (0769.824.326)

Incepator LauR's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    Golf 4
    Motorizarea
    1.9 TDI. 101 CP +
    Locaţie
    Braila

Problema s'a rezolvat...am fost la un electrician bun si a gasit un fir rupt care ducea in usa de la sofer...era rupt exact acolo la furtunu ala de cauciuc pe unde trec toate firele.

Se poate inchide, ms celor care mi'au raspuns.

Membru Senior armando_16V's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    Golf GTI
    Motorizarea
    2,0 16v
    Locaţie
    Timisoara

buna treaba ... la golf 4 chiar nu am mai auzit de fire sectionate la burduf

Membru Junior Maryan VW's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    Golf 4
    Motorizarea
    1.6 16V AUS 105 CP
    Locaţie
    Braila

ehh poate la mintit electricianul sa ii ia banii pai are inchidere aftermarket poate cel ce a tras firele o fi facut vreo greseala pe acolo sau cine stie o fi pus fire din acelea subtiri de NET ...

eu ii spun ca modulul se afla sub bord la pedale dar el nu domnule ca batman batman ii era lene sa desfaca singur ... NTZ NTZ
    Ai grija de masina iar ea va avea grija de tine! Si inca ceva... Toate ca toate pana la masina...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks