Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 19 of 19

Thread: Curatare valva EGR si clapeta acceleratie Gti 8v HELP

Incepator zanga_style's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    Golf Mk3 Gti Edition
    Motorizarea
    2.0 8v 116hp
    Locaţie
    bucuresti

Re: Curatare valva EGR si clapeta acceleratie Gti 8v HELP

clapeta am curatat-o cu spray pt carburator dar tot mai bine o cureti data jos si asa am sa fac, iar isv le fel o dau jos si o curat

Membru Senior armando_16V's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    Golf GTI
    Motorizarea
    2,0 16v
    Locaţie
    Timisoara

si cu benzina merge curatat

Maşina
    VW
    Model
    Golf Mk3 Gti Edition
    Motorizarea
    2.0 8v 116hp
    Locaţie
    bucuresti

Quote Originally Posted by armando_16V View Post
    si cu benzina merge curatat
    tx man, dar o sa o curat cand o dau jos si cu spray si cu benzina si sa vedem ce iese, dar ia fi atent armando ca am vazut ca esti activ de fel aici si de cand am intrat ne-am dat la vorba, ideea e in felul urmator inaite de golf am avut o Astra F la aia ai curatam EGR ca avea jeg, dar Golf 3 are ISV sa fie aceeasi chestie adica sa aiba ceva mizerie acolo?o fi combinatie daca curat?

Maşina
    VW
    Model
    Golf Mk3 Gti Edition
    Motorizarea
    2.0 8v 116hp
    Locaţie
    bucuresti

gata si cu clapeta am dat-o jos si am curatat-o bine de tot, avea ceva depuneri acum e cleandar probleme am ajut cu ISV-ul ala nenorocit nu a vrut sa iasa deloc are un cauciuc ambitios tare...in fine pana nu am confirmarea ca e ok daca cureri si isv nu ma mai chinui.
    Mai jos aveti cateva poze facute cu frigideru de 2MP cu ce a iesitImag078.jpgImag079.jpgImag080.jpg
    Last edited by zanga_style; 05.11.2011 at 13:36. Reason: greseala gramaticala

Administrator bogdan.tuta's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    Passat Variant 35i
    Motorizarea
    1.8, 66 kw & 90CP
    Locaţie
    ARAD

alta viata...parca arata ca noua
    era bine daca faceai si 2-3 poze cu ea cand ai demontato sa vedem cate era de murdara...

http://vwclub.ro/image.php?type=sigpic&userid=5982&dateline=1331246  449

Maşina
    VW
    Model
    Golf Mk3 Gti Edition
    Motorizarea
    2.0 8v 116hp
    Locaţie
    bucuresti

Quote Originally Posted by bogdan.tuta View Post
    alta viata...parca arata ca noua
    era bine daca faceai si 2-3 poze cu ea cand ai demontato sa vedem cate era de murdara...
    da e mai bine acum, ca poze sa fac man ca nici nu m-am gandit eram jegos pe maini si murdaream scula)avea depuneri inauntru pe pereti spre clapeta si pe clapeta(exercitiu de imaginatie))dar am mai obs ca intre valva aia isv si galeria de admisie este o garnitura de cauciuc si pe langa ea sunt niste scurgeri fine si nu prea imi dau pace scurgerile alea, o fi de la garnitura, dar nu prea pot sa dau jos valva aia o tine un cauciuc, cine are stie cum e e greu sa explicbafta!

Membru Senior armando_16V's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    Golf GTI
    Motorizarea
    2,0 16v
    Locaţie
    Timisoara

sa ne povestesti daca s-a schimbat ceva la mersul motorului ...si daca erau asa jegoase inseamna ca ai multe gaze de carter +> motoru cu multi km

Maşina
    VW
    Model
    Golf Mk3 Gti Edition
    Motorizarea
    2.0 8v 116hp
    Locaţie
    bucuresti

Quote Originally Posted by armando_16V View Post
    sa ne povestesti daca s-a schimbat ceva la mersul motorului ...si daca erau asa jegoase inseamna ca ai multe gaze de carter +> motoru cu multi km
    man avea ceva murdarie dar nu super multa,,,iar referitor la mersul motorului, cu maxima modestie merge la fel de bine...are 221000 trage bine, chiar din ture joase...acum poate intervine si chestia ca e gti-ul de 8v nu 16v si de aceea, singura chestie care nu e ok, dar nici ceva care sa arda, motorul are un foarte mic tremurat cand stau pe loc, dar fara fluctuatii de turatie sau sa dea intrerupt pe esapament cand stationez, atat ar fi, iar referitor la curatarea clapetei, chiar daca nu se simte sa zic wow ce bine trage acum era de la jegu de pe clapeta dar mai mult ca sigur ajuta si aceasta curatare, am descoperit si cum sa dau ISV-ul ala nemernic jos)maine il dau jos si il demontez sa vad cum e pe dinauntru si bag povestire cu poze!Stima!!!

Maşina
    VW
    Model
    Golf Mk3 Gti Edition
    Motorizarea
    2.0 8v 116hp
    Locaţie
    bucuresti

Imag031.jpgIMG_9878.jpgrevin cu mici noutati, am cauratat si supapa isv, a curs multa negreala din ea...poze am uitat sa facsi totodata am dat si pleoapele jos si am pus capacelul care lipsea din bara fata si am facut un mic detailing la compartimentul motormai jos aveti atasate poze.Pace!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks