Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Ulei pe furtunul de la intercooler

Incepator
    Maşina
    VW
    Model
    GTI
    Motorizarea
    2.0
    Locaţie
    Braila

Ulei pe furtunul de la intercooler

Salutare,
    Sunt nou pe aici, am un golf5 gti de cateva zile. Astazi l-am ridicat pe un elevator si m-am uitat la el impreuna cu un mecanic. Am observat ulei pe furtunul de la intercooler. Nu stiu daca exprimarea mea este una foarte corecta insa sper sa ma intelegeti.
    Nea' mecanicu` mi-a zis ca scapa turbina ulei si cica nu e foarte mult si sa nu-mi fac griji, insa din moment ce exista ulei intr-un furtun care nicio legatura cu uleiul inseamna ca tre` sa-mi fac griji. L-am desfacut, curatat (sters) peste 2 zile o urc iarasi sa vad daca mai apare ulei pe acolo.
    Masina trage ok (cred) insa parca am vazut-o si in zile mai bune. O cunosc de ceva timp si parca tot am impresia ca e ceva neinregula cu ea.
    Sfaturi?
    Solutii?
    Sa ma apuc sa-mi caut turbina noua?
    Multumesc.

Membru Junior
    Maşina
    VW
    Model
    Passat
    Motorizarea
    1.9 TDI
    Locaţie
    Bucuresti

Re: Ulei pe furtunul de la intercooler

are o oarecare legatura cu uleiul si furtunul ala, mai exact cu vaporii de ulei din bloc si chiulasa, care la relanti iti merg direct in galeria de admisie, iar in boost ti-i baga dupa debitmetru inainte de turbina si de-acolo spre intercooler => clapeta si iar in motor. acum nu stiu cat ulei ai pe furtun, ai putea incerca sa renunti la valvele alea care iti directioneaza vaporii inapoi in motor, mai ales ca ai curatat acum pe-acolo si urmaresti daca se mai face ulei pe furtune...si-atunci stii ca e de la turbina. oricum renuntarea la valvele alea e recomandata, iti imbunatateste si amestecul si ai un motor mai curat. ori pui un catch tank, ori 2 filtre de-alea mici pe epuratoarele de la capac si bloc.

Incepator
    Maşina
    VW
    Model
    GTI
    Motorizarea
    2.0
    Locaţie
    Braila

nu e foarte mult ulei, doar ce se ia pe deget, nu se scurge nimic. Noi am vazut murdar in zona aia si d-aia l-am desfacut. cat despre valvele alea habar n-am despre ce vorbesti

Membru Junior
    Maşina
    VW
    Model
    Passat
    Motorizarea
    1.9 TDI
    Locaţie
    Bucuresti

lasa un id de mess sa iti explic pe larg

Membru Junior abstrakt's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    Passat 3BG
    Motorizarea
    1.9 TDI, AVB
    Locaţie
    Arad

nu cred ca e ceva sa te ingrijoreze prea tare daca nu e asa mult ulei.
    poti sa directionezi gazele de carter undeva sub masina sa nu ti le mai bage pe admisie , am mai vazut asta la gti si pot sati spun ca nu murdareste nimic pe sub masina...sau poti pune un filtru ce lasa sa treaca gazele dar nu si vaporii de ulei

Membru Junior Skyline's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    Vw Bora
    Motorizarea
    1,9 TDI 90 CP+
    Locaţie
    Baia Mare

eu zic ca nu are rost sa te agiti,e ceva normal la un motor turbo(benzina sau diesel),la un moment dat toate au unele scapari pe la garnituri,iar legat de gaze eu zic sa il lasi asa motoru fara a anula anumite supape de recirculare pt ca toate au un rol bine stabilit de fabrica costructoare
    bafta si multi km fara probleme
    Diagnoza si reparatii auto Vw_Audi

Membru Junior
    Maşina
    VW
    Model
    Passat
    Motorizarea
    1.9 TDI
    Locaţie
    Bucuresti

Quote Originally Posted by Skyline View Post
    iar legat de gaze eu zic sa il lasi asa motoru fara a anula anumite supape de recirculare pt ca toate au un rol bine stabilit de fabrica costructoare
    pai rol au toate, important e care sunt benefice pt. motor si care pt mediul inconjurator (astea de obicei in detrimentul corectei functionari a motorului). explica-i omului acum daca te-ai apucat, ca asta cu "nu degeaba le-au pus acolo" o stie si maica-mea si n-are permis.

Membru Junior Skyline's Avatar
    Maşina
    VW
    Model
    Vw Bora
    Motorizarea
    1,9 TDI 90 CP+
    Locaţie
    Baia Mare

omu cere pareri,nu cred ca e obligat sa asiste la comentriile unor pareri,din cate stiu e liber sa-si spuna fiecare parerea
    Diagnoza si reparatii auto Vw_Audi

Membru Junior
    Maşina
    VW
    Model
    Passat
    Motorizarea
    1.9 TDI
    Locaţie
    Bucuresti

ideea era ca o parere poate sa-l ajute cand e insotita de argumente dar na...

Incepator
    Maşina
    VW
    Model
    GTI
    Motorizarea
    2.0
    Locaţie
    Braila

chestia e ca si Nea' mecanicu' mi-a zis sa las supapele alea acolo, pentru moment. Voi verifica in 2-3 zile daca a mai aparut ulei in zona aia. Oricum am stat mai linistit cu boost-urile pana la urma se poate circula si fara ele

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks